Dart - podstawowe zasady gry i odmiany gry w rzutki
Dart, czyli gra w rzutki jest kojarzona niemal na całym świecie. Najczęściej odbierana jako idealna gra towarzyska podczas domówek, czy wypadów do pubu. Dart to przede wszystkim jednak pełnoprawna dyscyplina sportowa. Jakie wyróżniamy odmiany darta i jak grać w tę popularną grę?
Najpopularniejszą odmianą jest dart 501. Ta odmiana rozgrywana jest na mistrzostwach świata oraz na wszelkich oficjalnych turniejach. Jest również często wybierana przez amatorów i początkujących graczy.
Jak grać w odmianę dart 501?
Każdy gracz rozpoczyna rozgrywkę mając na koncie 501 punktów. Głównym zadaniem gracza jest zbijanie tych punktów poprzez trafianie w odpowiednie wartości punktowe na tarczy. Każdy zawodnik podczas jednej rundy ma do dyspozycji trzy lotki, czyli oddaje trzy rzuty. Następnie sumę punktów odejmujemy od posiadanych obecnie punktów. W przypadku gdy dysponujemy tarczą elektroniczną, robi ona to za nas pokazując nam ile punktów do zbicia jeszcze pozostało. Gdy na naszym koncie pozostała już mała ilość punktów to przychodzi czas na zakończenie rozgrywki, czyli najbardziej emocjonujący moment rozgrywki. W zależności czy gramy w odmianę single out czy double out musimy albo trafić w konkretną wartość, która pozostała nam na koncie, lub w przypadku double out musimy zakończyć rozgrywkę trafiając w tarczę podwójną wartość (przykładowo jeśli zostało nam do zakończenia gry 20 punktów, grę możemy zakończyć trafiając w podwójną 10-tkę).
Odmiana dart 501 to najpopularniejszy rodzaj gry w darta. Należy on do cyklu ’01, podobnie jak dart 301 i inne. Obok cyklu ’01 możemy grać w cricket, shanghai czy eliminator.
Wymiary oraz odległości od tarczy
173 cm nad podłogą powinna wisieć tarcza do darta (liczone od środka tarczy).
237 cm to odległość od tarczy, z jakiej rzucamy lotkami lub 293 cm od środka tarczy po skosie do linii rzutu.